תרומת זרע

כיצד לבחור ולהרות מתרומת זרע

אם בעבר רוב המשתמשים בתרומת זרע היו זוגות בהם הגבר סבל מבעיות פוריות קשות, כיום, הרוב הגדול של הפונות לבנק הזרע הינן נשים שפשוט לא מצאו את הגבר שאהבה נפשן (בנתיים), אולם אינן מוכנות לוותר על החלום של לאחוז ילד משלהן – אלו בעצם נשים הפונות ל 'אמהות יחידנית מבחירה' ) Single mother by choice).

קבוצה גדולה נוספת של נשים העושות שימוש בבנק הזרע הינן הנשים החד מיניות.

כמנהל בנק זרע ציבורי, אני פוגש את הנשים הללו באופן יום יומי וחווה יחד עימן את הקושי המתלווה לתהליך. את מוזמנת להיכנס למאמר קצר שכתבתי בנושא.

לכל אחת מהקבוצות הללו דאגות וחששות מעט אחרים.

מרבית הנשים שבחרו בהורות יחידנית מבחירה מגיעות אליי חודשים ארוכים לאחר שהרעיון להרות מתרומת זרע צץ במוחן ולאחר שעברו תהליך פנימי של הבשלה עד שהגיעו להחלטה.

זה מובן לחלוטין! ההחלטה להפסיק להמתין לנסיך על הסוס הלבן ולהרות באמצעות זרע תורם הינה החלטה לא פשוטה כלל ומגיעה עם חששות רבים כגון:

 • "איך אסתדר לבד בהריון, בלידה ובגידול הילד?"
 • "האם אני פוגעת בעתידו של הילד שיגדל ללא אב?" (האם יהיה פחות מוצלח? האם יחווה דכאונות? האם תחסרנה לו מיומנויות שונות?)
 • "האם בצעד זה אני מוותרת באופן סופי על החלום של משפחה דו הורית קלאסית?" (האם הצעד ייפגע בסיכויי למצוא בן זוג?)

ועוד ועוד.

לשימחתי הרבה, אני יכול לספק תשובות מרגיעות לרוב החששות הללו!

אין ספק שכלל לא פשוט לעבור את התהליך ללא בן זוג תומך – החל מהנסיונות להרות, דרך ההריון והלידה אשר לא פעם מזמנים רגעים מלחיצים וכלה כמובן בגידולו של הילד.

עם זאת, מנסיוני, כאשר יש משפחה תומכת ומסייעת ברגעים שצריך, ניתן לעבור את התהליך כולו בהצלחה גדולה ובאושר רב!

הנשים שחוזרות אליי לאחר מספר שנים מספרות שכמו הרבה דברים בחיים – השד ממש לא נורא כפי שחושבים.

לגבי השאלות על עתידו של הילד, לשמחתי יש את הספרות הרפואית שנחלצת לעזרתי. את מוזמנת להכנס למאמר קצר שכתבתי בנושא.

אקפוץ ישר לשורה התחתונה – לא!!

הילדים שנולדים לאמהות יחידניות מבחירה אינם פחות מוצלחים ואינם חווים יותר בעיות נפשיות כגון חרדה ודיכאון מילדים למשפחות ה'קלאסיות'.

השלב הראשוני בפגישה יהיה להכיר אותך ולהבין את רצונותייך.

אשאל אותך לגבי בריאותך לרבות מחלות כרוניות, תרופות שאת נוטלת, ניתוחים שעברת, הרגלים, ומחלות במשפחה (לרבות מחלות עם מרכיב גנטי).

כמו כן, אשאל שאלות אשר יסייעו לי להעריך את המצב הפריוני שלך לרבות הריונות בעבר, האם הווסתות שלך סדירות והאם קיימים גורמי סיכון ל'בעיה חסימתית' (כגון זיהומי בדרכי המין בעבר, ניתוחי בטן, גרידות, אנדומטריוזיס והריון חוץ רחמי).

בפגישה אף אבצע בדיקת אולטרסאונד על מנת להתרשם ממבנה הרחם והשחלות, ובכדי לשלול מצבים העלולים להקשות עלינו כגון שרירנים ברחם וציסטות שחלתיות.

בשלב הבא אפנה אותך אותך לבדיקות קדם הריון על מנת לשלול, בין היתר, מצב של אנמיה, חוסר ברזל, סכרת קדם הריונית, בעיות בתפקוד בלוטת התריס ומחלות זיהומיות שונות, וכן על מנת לבדוק האם את מחוסנת לאדמת (מכיוון שזיהום באדמת במהלך ההריון עלול לפגוע בעובר).

כמו כן, תופני לבדיקת סקר גנטית כדי לוודא שאינך נשאית של מחלה גנטית.

תחום בדיקת הנשאות נמצא בהתרחבות מתמדת לאור התפתחויות מדעיות וטכנולוגיות שהתרחשו בעשור האחרון, וקיימות כיום מגוון אפשרויות לבדיקות אלו – החל מסקר בסיסי הנמצא בסל הבריאות, דרך סקר מורחב (הכרוך בתוספת תשלום) וכלה בפאנלים מאוד מקיפים, הכוללים מאות מחלות וניתנים לביצוע באופן פרטי.

מהי מטרת הסקר הגנטי?

לכולנו קיימים שני עותקים מכל גן (אחד שקיבלנו מאבא ואחד מאמא), במידה וקיימת מוטציה באחד מהגנים הללו אנחנו נשאים של מחלה גנטית, אולם איננו חולים (אלא אם מדובר במחלה דומיננטית, אולם לא על מחלות אלו מדובר וקצרה היריעה בפורום זה לפרט בנושא).

מחלה מתרחשת רק כאשר שני העותקים של הגן פגומים.

לכן, במידה והינך נשאית  קיימת חשיבות עליונה לוודא כי תורם הזרע אינו נשא למחלה זו, מכיוון שבמידה ושניכם נשאים לאותה מחלה, קיים סיכון של 25% לכך שהילד יחלה במחלה זו.

מדובר במחלות קשות אשר יש לעשות הכל על מנת להימנע מהן!

במסגרת תפקידי כמנהל בנק זרע, חלק נכבד מזמני מופנה לבדיקת תורמים למחלות גנטיות בעבור נשים הנושאות מוטציות שונות, או לחילופין, להתאמת תורם מתאים  – תורם אשר נבדק מלכתחילה למספר נרחב של מחלות (קיימים פאנלים שונים המורכבים מ-50 מחלות ועד כ-200) ונמצא שאינו נשא למחלה הספציפית לה את נשאית.

תהליך ההתאמה מכונה ‘matching’ והינו תהליך מורכב המצריך לעיתים ייעוץ גנטי. בהקשר זה ראוי לציין, כי בנקי זרע רבים בחו"ל מבצעים בדיקות למגוון רחב של מחלות ובמידה וקיים הצורך או הרצון בתורם שנבדק למחלות רבות, ניתן לייבא מנות של תורמים מחו"ל (אירופה או ארה"ב).

אפרט על יתרונות וחסרונות של ייבוא זרע בהמשך.

במהלך הפגישה הראשונה, נוודא גם שקיימת בדיקת PAP עדכנית (בדיקת סקר לסרטן צוואר הרחם), וכן בדיקה של כירורג שד.

חשוב מאוד שתתחילי מוקדם ככל האפשר ליטול חומצה פולית על מנת להפחית את הסיכון למומים בעובר.

לאור חסר ביוד באוכלוסיה בישראל, אשר חשוב להתפתחות מערכות בעובר, מומלץ לא להסתפק בחומצה הפולית, אלא ליטול מולטי ויטמין להריון (מכונה פרה-נטל) אשר מכיל יוד ותוספים אחרים כגון ברזל.

בחירת התורם

קניית מנות זרע אפשרית רק מאחד מבנקי הזרע. קיימים מספר בנקי זרע בישראל, חלקם ציבוריים (ממוקמים בבתי חולים) וחלקם פרטיים, דרכם ניתן לבחור באחד משני מסלולים עיקריים: תורם ישראלי או תורם חו"ל.

התורמים נבחרים בקפידה. תהליך סינונם כולל:

 • מספר בדיקות זרע, לרבות הקפאה והפשרה של הזרע על מנת לבחון האם תהליך ההקפאה פוגמת משמעותית באיכות הזרע. רק גברים בעלי איכות זרע מצויינת מתקבלים כמובן.
 • ראיון אישי עם מנהל בנק הזרע במהלכו מבוצעת הערכה של התורם לרבות מצב בריאותי שלו ושל משפחתו, כישורים, השכלה, מקצוע, מראה ונתונים פיזיים, תחביבים, מהימנות ואמינות.
 • בדיקה גופנית
 • בדיקות דם, שתן וזרע למחלות מידבקות
 • בדיקות גנטיות על־פי המלצות משרד

ניתן לראות נתונים בנוגע לקריטריונים בהם תורמי הזרע צריכים לעמוד באתר משרד הבריאות.

בחירת תורם מחו"ל

קיימים מספר בנקי זרע מארצות הברית ומאירופה אשר מאושרים על ידי משרד הבריאות, ובאפשרות בנקי הזרע השונים בארץ לייבא מהם תרומות.

המובילים שבהם:

בארצות הברית:

 • California Cryobank
 • NW Cryobank
 • Fairfax Cryobank
 • Seattle Cryobank

באירופה:

Cryos International -Denmark

יתרונות תורמי החו"ל:

 1. מגוון רחב מאוד של תורמים
 2. תורמים אנונימיים לצד תורמים אשר ניתן לחשוף את זהותם עם הגיעו של הילד לגיל 18 ('תרומה פתוחה')
 3. קבלת מידע רב ומפורט על כל תורם (נרחב בהרבה מהתורמים הישראלים), לרבות תוצאות בדיקות גנטיות, תמונות ילדות, הקלטת קול, כתב יד, השכלה ורקע אישי
 4. אופציה לבירור גנטי נרחב לתורם של עד כ-200 מחלות שונות
 5. תורמי חו"ל אינם יהודים – האופציה המועדפת מבחינת ההלכה היהודית
 • חשוב לציין שעלות הבאת מנות זרע מחו"ל הינה גבוהה באופן משמעותי מהעלות של התורמים הישראלים
 • מומלץ לרכוש יותר ממנה אחת מאחר שלא תמיד משיגים הריון כבר בטיפול הראשון. כמו כן, במידה ותהי מעוניינת בילדים נוספים, רוב הנשים מעדיפות להשתמש באותו התורם על מנת שהילדים יהיו אחים ביולוגיים. אם לא נקנות מנות מראש אין ודאות שיישארו מנות מאותו תורם לטיפולים נוספים.

וכעת, הגיע הזמן להיות בהריון...

קיימים מספר טיפולים אפשריים במטרה להרות ואנו נבחר את הדרך הטובה ביותר עבורך ספציפית, בהסתמך בין היתר על רצונותייך, גילך והרזרבה השחלתית שלך כפי שהיא מתבטאת בבדיקת הפרופיל ההורמונלי ובדיקת ה- AMH.

 • לרוב, מכיוון שלא מדובר בבעיית פריון, הטיפול יתחיל בהזרעות המסתמכות על המחזור הטבעי שלך ('הזרעה במחזור טבעי'). זהו הטיפול עם ההתערבות הקטנה ביותר. לצורך תזמון מיטבי של ההזרעה יתבצע מעקב זקיקים באולטרסאונד במטרה לעקוב אחר התפתחות הזקיק המוביל ולאתר את הגעתו לבשלות. בשלב זה, בדרך כלל תקבלי זריקה בודדת הנקראת אוביטרל אשר תפקידה הינו לתזמן את הביוץ. כך נוכל לבצע את ההזרעה בזמן הביוץ ונקטין את הסיכון לפספסו וכך נגביר את הסיכוי להרות.

ההזרעה מתבצעת במרפאה ואינה כואבת אלא מתבטאת בחוסר נוחות קלה.

התחושה דומה ללקיחת בדיקת PAP מכיוון שבשני המקרים יש צורך בשימוש בספקולום (מפסק) על מנת לחשוף את צוואר הרחם. לאחר מכן, מוחדרת צינורית קטנה ועדינה דרך תעלת הרחם, על מנת להזריק את הזרע ישירות לרחם.

הספרות הרפואית מראה כי בשיטה זו (להבדיל מהזרעה לנרתיק או לצוואר עצמו) עולה הסיכוי להשגת הריון.

כאמור, לאחר בחינת כל מקרה לגופו, לעיתים נתחיל ישר מהזרעה עם טיפולים להגברת הביוץ.

המטרה בטיפול זה הינה גיוס של יותר מביצית אחת (בין שתיים לשלוש) ועל ידי כך להגביר את הסיכויים להרות.

יש לזכור שטיפול זה אף מגביר את הסיכון להריון מרובה עוברים ולגירוי יתר שחלתי (OHSS) ולכן יש לטפל בצורה שקולה ואחראית.

הגירוי השחלתי מושג באמצעות הזרקת FSH (הורמון מגרה זקיקים).

באופן טבעי זהו תהליך לא נעים (אף אחד לא רוצה לקבל זריקות), אולם הרוב הגדול של הנשים מספרות כי אינו נורא כלל – הזריקות ניתנות באמצעות עט ייעודי קל לשימוש ועם מחט מאוד דקה.

כמו כן, בניגוד למחשבה המקובלת, רוב הנשים לא סובלות מתופעות לוואי משמעותיות במהלך הטיפול. תיתכן אגירת נוזלים קלה וזמנית (ולכן תחושת נפיחות ועליה במשקל), שחולפת לאחר סיום ההזרקות (לא מדובר בעלייה באחוז השומן).

כמו כן, תיתכן רגישות בחזה ושינויים קלים במצב הרוח לאור ההשפעה ההורמונלית ובדומה לתופעות בזמן קבלת הווסת.

לרוב, כאמור, התופעות קלות מאוד אם בכלל. הקושי המרכזי בתהליך הוא הציפייה וכסיסת הציפורניים במשך השבועיים שלאחר ההזרעה – האם נקלטתי או שמא במקום 'בטא חיובי' יבוא הדימום הווסתי המבשר על פי רוב על העדר הריון.

אני סבור כי יש להכין את המטופלות מראש לקושי הרגשי הכרוך בטיפולים אלו ולכן דואג להסביר להן את סיכויי ההצלחה של כל תהליך ואיך נפעל במקרה והטיפול הספציפי לא ייצלח.

נוכחתי לדעת כי גישה זו מקילה מאוד על התסכול הרב המתעורר במקרים של העדר ההריון.

הפרייה חוץ גופית (IVF)

לעיתים אמליץ להתחיל ישירות בטיפולי IVF.

הפקטור המרכזי הינו הגיל, אולם קיימים פקטורים רבים אחרים כגון הרזרווה השחלתית וכן האם קיימת בעייה חסימתית אשר לא מאפשרת את המפגש בין הזרע ובין הבייצית ולכן אין טעם בביצוע של הזרעה.

לא כולן יודעות, אולם קיימים לתהליך ה IVF  מספר יתרונות ייחודיים לנשים המשתמשות בזרע תורם, אשר מצריך פעמים רבות השקעה כספית לא מבוטלת:

 • החל מגיל 39, תהליך ה-IVF נמצא בסל הבריאות, גם במידה ואין בעיות פוריות ולכן אינו כרוך בהוצאה כלכלית משמעותית
 • לעומת זאת, השימוש בזרע תורם אינו נמצא בסל הבריאות, ללא קשר לגיל.
  אי לכך, ככל שתבצעי טיפולים רבים יותר כך תאלצי לקנות מנות זרע רבות יותר וידוע כי הסיכוי להרות בכל מחזור טיפול ב IVF הוא כפול בערך מהסיכוי להרות באמצעות הזרעה – כך ניתן לקצר את הזמן להשגת הריון וגם לחסוך כסף על ידי צורך בפחות מנות זרע
 • יתרה מכך, בכל טיפול של הזרעה מבוצע שימוש במנת זרע.
  לעומת זאת, בתהליך ההפרייה החוץ גופית אמנם מתבצע שימוש במנת זרע, אולם על פי רוב נוצרים מספר עוברים המאפשר את הקפאתם של חלקם והחזרתם לרחם בטיפול הבא, במידה ולא הושג הריון בטיפול הראשוני ('הטרי'). באופן זה, לרוב ניתן לבצע מספר החזרות של עוברים תוך שימוש במנת זרע בודדת וכך לחסוך בכמות המנות שיש לרכוש.
 • במידה ותקני מנות של תורם מחו"ל, תיווכחי לדעת כי מנות המיועדות ל IVF הינן זולות באופן משמעותי ממנות המיועדות להזרעה.
 • בנוסף לכל היתרונות הללו, ביצוע תהליך IVF מאפשר לעיתים מעין 'שימור פריון', מכיוון שבמידה ונותרו לך עוברים מוקפאים לאחר שהרית (לא תמיד זהו המצב), תוכלי להשתמש בהן בעוד מספר שנים להריון נוסף במידה ותרצי.
  לאור העובדה שלגיל יש חשיבות רבה בפריון, עוברים שכאלו הינם מצרך יקר.